Wakacje kredytowe – czy się opłacają?

czy wakacje kredytowe to dobry pomysł?

Banki starają się stworzyć produkty dopasowane do naszych potrzeb, w związku z tym, wiele firm proponuje tzw. wakacje kredytowe. Kredyt mieszkaniowy czy gotówkowy, to zazwyczaj zobowiązanie na kilka lub kilkanaście lat, w tym czasie może wydarzyć się sytuacja, kiedy nie będziemy w stanie uregulować zobowiązania. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być skorzystanie właśnie z wakacji kredytowych czyli odroczenia w spłacaniu rat kredytowych. Posiadając nawet tani kredyt możemy potrzebować przerwy w spłacaniu.

Wakacje kredytowe co to dokładnie oznacza?

Wakacje kredytowe polegają na całkowitym odroczeniu spłaty całej raty kapitałowo – odsetkowej, zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych na określoną ilość miesięcy. Warto jednak sprawdzić, czy nasz bank dając nam możliwość skorzystania z wakacji nie ma na myśli karencji, która odnosi się jedynie do części kapitałowej. Jest to ważne, ponieważ w trakcie trwania karencji kredytobiorca nie jest zwolniony od spłaty odsetek comiesięcznej raty.

Wśród banków udzielających kredytów klientom detalicznym znajdziemy kilka instytucji, które pozwalają skorzystać z zawieszenia całej raty. Główna różnica pomiędzy bankami polega na częstotliwości i długości korzystania z przerw w spłacie. Chcąc skorzystać z wakacji musimy złożyć odpowiedni wniosek w placówce banku, co ważne, nie musimy podawać przyczyny, dla której planujemy odroczyć ratę.

Czy to się opłaca?

Zarówno wakacje kredytowe, jak i karencja w spłacie kapitału niewątpliwie pomagają w trudnych sytuacjach. Należy pamiętać, że pominiętą kwotę, tak czy inaczej, będziemy musieli spłacić. Zazwyczaj korzystanie z tej usługi wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania lub rozłożeniem danej kwoty na czas pozostały do końca spłaty zobowiązania, co wiąże się z wzrostem wysokości kolejnych rat. Do tego warto pamiętać, iż większość instytucji pobiera dodatkową opłatę za umożliwienie odroczenia spłaty. Co więcej każda zwłoka w regulowaniu zobowiązań wiąże się z dodatkowymi odsetkami.

Z czysto matematycznego punktu widzenia wakacje kredytowe są opłacalne tylko dla banku, który ich udziela. Z pewnością dlatego są częstym elementem kampanii reklamowych. Z drugiej jednak strony możliwość okresowego zawieszenia spłaty stanowi pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa, który w krótkim okresie czasu pozwoli na odciążenie budżetu domowego i przetrwanie przejściowych problemów finansowych. Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z tej usługi dokładnie przeanalizować warunki jakie proponuje nam bank oraz naszą sytuację.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.