Tani kredyt na założenie firmy – jak wybrać?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego, wiele osób jest zmuszonych zaciągnąć na samym początku kredyt. Przyjrzyjmy się w jaki sposób trafić na ten właściwy.

Uważaj na dodatkowe ubezpieczenia

Po pierwsze, jak przy każdym zobowiązaniu kredytowym, zwróć uwagę na produkty dodatkowe, takie jak: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, jeśli takie wybieramy zabezpieczenie naszego kredytu czy firmowe konto w banku. To ostatnie musi nam często towarzyszyć przez cały okres kredytowania.

My z kolei musimy być przygotowani na to, że nie będziemy mogli wypowiedzieć umowy nawet w obliczu podwyższenia kosztów prowadzenia takiego rachunku. Dokładnie filtrując tzw. produkty cross-sellingowe, wpływamy na wysokość ponoszonych opłat kredytowych. Czasem też unikniemy zbędnych ubezpieczeń, jeśli w porę je dostrzeżemy.

Minimalny staż firmy i czas kredytowania

Znaleźć kredyt na założenie firmy nie jest rzeczą prostą, dlatego lista ofert kredytowych nie będzie dla startującego przedsiębiorcy zbyt długa. Obecnie takiego kredytu udziela tylko kilka banków. Dominują w tym segmencie pożyczki, na których oprocentowanie i ogólne warunki trzeba bardzo uważać. Podstawowe wymogi przy braniu kredytu, jak choćby 3-miesięczny okres prowadzonej działalności mogą powstrzymywać od założenia własnego biznesu.

Czasem jednak zdarzy się, że bank nie będzie określał minimalnego stażu firmy pozwalającego na wzięcie kredytu, co będzie sporym atutem takiej instytucji w oczach kredytobiorcy. Brak określenia górnej granicy kredytu również może wydać się atrakcyjnym punktem oferty kredytowej, jednak pamiętajmy podstawowy fakt: im więcej pożyczymy, tym więcej będziemy musieli spłacić. Zwłaszcza przy długim okresie kredytowym (choć większość kredytów na założenie firmy trwa ok. 10 lat), gdzie na całkowity, spory koszt wpływają w dużym stopniu odsetki. Lepiej więc nie pożyczać pieniędzy na zapas, bo możemy ich później zwyczajnie nie spłacić.

Zabezpieczenie rzeczowe? Od pewnej kwoty niewymagane

Część banków przy pewnej kwocie kredytu nie wymaga zabezpieczeń rzeczowych. Warto mieć to na uwadze. Podobnie jak to, że zabezpieczenie kredytu mieszkaniem lub domem, zwiększa nasze szanse otrzymania kredytu na założenie firmy. Tutaj jednak ryzykujemy bardzo wiele. Musimy więc być tutaj pewni opłacalności założenia określonego biznesu i jego zyskowności.

Jeśli już spełnimy podstawowy warunek stażu naszej firmy lub znaleźliśmy ofertę, gdzie tego warunku nie ma, dobrze jest pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych okolicznościach, zaczynając od dodatkowych ubezpieczeń. Wiedząc, że niska, ale rozciągnięta rata oraz obniżenie marży w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów banku powoduje większe całkowite koszty kredytowania, jesteśmy o krok bliżej wybrania najlepszego kredytu na start własnej firmy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.