Rata malejąca czy rosnąca?

Decydując się na kredyt stajemy przed wyborem spłaty zobowiązania. Banki oferują spłatę w dwóch podstawowych rodzajach rat: równych bądź stałych inaczej rosnących.
Spłacane przez nas comiesięczne zobowiązanie składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Kapitał, to pieniądze które pożyczyliśmy, odsetki to cena jaka bank pobiera za udzielenie kredytu. Różnica pomiędzy ratami polega na różnych proporcjach między częścią kapitałową a odsetkową.

Raty rosnące tzw. równe

Raty równe charakteryzują się tym, że nasze comiesięczne zobowiązanie wobec banku jest takie samo. Jedynie proporcje między częścią kapitałową a odsetkową będą cały czas się zmieniały – na początku będziemy spłacali głównie odsetki i stosunkowo małą część kapitału. Dopiero z upływem czasu te proporcje będą się zmieniały, aby na koniec spłaty pojedyncza rata będzie zawierała głównie kapitał. Dlatego też często te raty nazywane są rosnącymi – rośnie udział części kapitałowej w miesięcznej wpłacie.
Raty równe są dla nas jeżeli:

  • chcemy płacić jak najniższą miesięczną ratę kredytu
  • nie mamy wysokiej zdolności kredytowej
  • nie zależy nam na szybkiej spłacie kredytu
  • jesteśmy gotowi ponieść wyższe koszty kredytu
  • cenimy przewidywalność miesięcznych wydatków.

Rata malejąca

Rata malejąca charakteryzuję się niższym oprocentowaniem dzięki temu nasz kredyt będzie tani, ale przez pewien okres płacimy wyższe raty niż w przypadku rat równych. Wynika to z faktu, iż każdego miesiąca płacimy równą część pożyczonego kapitału i coraz mniej odsetek. Jest tak dlatego, ponieważ odsetki naliczane są od malejącego zadłużenia.
Raty malejące są dla nas jeżeli:

  • chcemy szybciej spłacić kredyt
  • wyższe raty na początku spłacania kredytu nie są dla nas problemem
  • chcemy jak najmniej zapłacić za kredyt
  • posiadamy wysoka zdolność kredytową
  • przewidujemy wcześniejszą spłatę kredytu.

Nie tylko odsetki są ważne przy podejmowaniu decyzji

Każdy z nas chce mieć tani kredyt. Zastanawiając się jednak nad rodzajem rat powinniśmy brać pod uwagę nie tylko różnice kosztów pożyczki. Ogromne znaczenie ma indywidualna sytuacja finansowa. Nie każdy budżet domowy jest w stanie udźwignąć początkowe obciążenie przy ratach malejących. Raty równe gwarantują wyższą zdolność kredytową i mniejsze obciążenie w początkowej fazie spłaty, a to dla kredytobiorcy równie ważne czynniki. Przed podjęciem decyzji odnośnie systemu rat warto rozważyć wszystkie zalety i wady, aby podjąć najlepszą dla nas decyzję.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.