Pożyczka w SKOK – czy to dobre rozwiązanie?

Ilość pożyczek oferowanych przez banki, SKOKi oraz firmy pożyczkowe na rynku jest bardzo duża. Często możemy mieć problem z wyborem tej odpowiedniej pożyczki, która spełni nasze oczekiwania. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej instytucji SKOK oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczka w SKOK jest dobrym rozwiązaniem.

SKOK – co to jest?

SKOK to Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Działa ona na podstawie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych oraz ustawy prawo spółdzielcze. Tu należy podkreślić, że w rozumieniu prawa SKOK nie jest bankiem. Jest on instytucją o charakterze spółdzielczym. Warunkiem zaistnienia takiej instytucji jest zrzeszenie się dobrowolnej ilości osób. Od 2012 roku SKOK, w odróżnieniu od instytucji parabankowych, podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Ponadto od 2013 roku depozyty zgromadzone przez jego członków, zostały objęte ustawowym systemem gwarantowania depozytów przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie środków zgromadzonych przez członków w kasie, w razie upadku instytucji. 

Ideą SKOKów jest realizacja misji społecznej, a więc “przyczyniania się do wzmocnienia polskiej gospodarki i spajania społeczności lokalnych”. W związku z przyjętą misją społeczną, ich głównym celem nie jest maksymalizacja zysku. 

SKOK – jak zostać członkiem?

SKOK świadczy usługi tylko dla swoich członków, co oznacza, że jeśli chcemy skorzystać z jego usług, musimy zapisać się do wybranej kasy. Jej członkiem mogą zostać osoby fizyczne „połączone więzią o charakterze zawodowym lub organizacyjnym”, czyli praktycznie każdy. Wystarczy tylko, że zostaniemy członkiem jednego z otwartych stowarzyszeń, przy którym działa SKOK. Jak to zrobić? Należy wypełnić deklarację i wpłacić wpisowe.

Jeżeli wybraliśmy już daną kasę, do której chcemy należeć, musimy podjąć następujące kroki:

  1. Wypełniamy deklarację członkowską,
  2. Dokonujemy opłaty wpisowej,
  3. Wykupujemy przynajmniej jeden udział – w przypadku rezygnacji z członkostwa ulega on zwrotowi,
  4. Wpłacamy obowiązkowy wkład członkowski na użytek spółdzielni – również podlega on zwrotowi.

Wkład członkowski oraz opłata wpisowa zazwyczaj są niewielkie. Opłata zwykle wynosi od kilku groszy do 1 złotówki. Koszt jednego udziału, w zależności od wybranego SKOKu, może wynosić od 1 zł do kilkudziesięciu złotych. Zanim dokonamy wyboru kasy, warto porównać wymagane opłaty członkowskie. 

Pożyczka w SKOK – na jakich warunkach?

Gdy zostaliśmy już członkiem SKOKu, możemy korzystać z jego produktów, takich jak kredyty, konta osobiste, karty płatnicze, lokaty czy pożyczki. 

Pożyczka w SKOK często udzielana jest na korzystniejszych warunkach, tylko jego aktywnym członkom. Powinno się należeć do kasy przez dłuższy czas i spełniać określone warunki, np. posiadać regularne wpływy na konto. Należy zaznaczyć, że im dłużej należymy do danej kasy, tym lepszą ofertę pożyczki możemy otrzymać. Nie powinno być to dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ podobnie jest w przypadku banków.

W SKOKu, pożyczkę na niską kwotę dostaniemy pożyczkę od ręki – tylko za okazaniem dowodu osobistego. W przypadku wyższych kwot potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach oraz zabezpieczenie.
Ważnym aspektem jest to, że SKOKi zanim udzielą pożyczki, sprawdzają naszą historię kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Zła historia kredytowa może więc przekreślić nasze szanse na otrzymanie pieniędzy.

Oferty pożyczek w SKOKu są przygotowane w prostszy sposób niż oferty banków – dla potencjalnego pożyczkobiorcy są one czytelniejsze i łatwiejsze do zrozumienia. SKOKi wyróżniają się również tym, że mają mniejszą ofertę dostępnych pożyczek, a także ograniczony wybór ich oprocentowania oraz wysokości kwot.

W SKOK-u możemy spotkać się z ofertami pożyczek skierowanych do określonych grup klientów. Mamy tu na myśli szczególnie rolników. Mogą oni otrzymać korzystniejszą ofertę pożyczki niż w banku. Przykładowo, zgodnie z ofertą jednego ze SKOK-ów, rolnik otrzymujący dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, może otrzymać pożyczkę w maksymalnej wysokości aż 75% przyznanej dopłaty za poprzedni rok. 

W związku z tym, że część oferty SKOK-y jest skierowana specjalnie do rolników, często nie szukają oni innych produktów – decydują się na konkretną pożyczkę przygotowaną dla nich, co pozwala zaoszczędzić im czas. Nie zawsze jednak musi być to najlepsze rozwiązanie i warto ją porównać z innymi ofertami.

Często pożyczka w SKOK-u oferowana jest na względnie korzystnych warunkach z punktu widzenia klienta. Mowa tu o niskich ratach spłaty pożyczki, np. 100 zł miesięcznie. Sprawia to, iż pożyczka jest dostępna dla większej grupy osób. Przy niskich ratach okres spłaty pożyczki znacznie się wydłuża i może wynosić nawet kilkanaście lat. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższe koszty pożyczki.

Pożyczka w SKOK – warto?

SKOKi zachęcają do wzięcia pożyczki atrakcyjnie niską marżą – często okazuje się jednak, że w zamian opłata przygotowawcza i koszty prowizji są bardzo wysokie. Prowizja może wynieść kilka lub kilkanaście procent. Jeżeli chodzi o opłatę przygotowawczą, to należy zauważyć, że w bankach jest ona rzadziej spotykana niż w SKOKach. Dodatkowym kosztem pożyczki może być również ubezpieczenie, które zwiększa nam ostateczną kwotę pożyczki do spłaty.

Podsumowując, aby zostać członkiem SKOKu to nic trudnego – należy wypełnić deklarację i dokonać wymaganych opłat. Pożyczka w SKOKu może okazać się korzystna, ale raczej dla stałego jego członka. Choć mimo wszystko, warto ją porównać z innymi dostępnymi ofertami pożyczek na rynku. Ponadto, warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, takie jak prowizja, opłata przygotowawcza, czy ubezpieczenie, aby uniknąć nadmiernych kosztów pożyczki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.