Porównywarka kredytów mieszkaniowych – warto korzystać?

Realizację marzenia o własnych „czterech kątach” zwykle rozpoczyna się od przeglądania setek ofert mieszkań czy domów. Porównuje się lokalizację, metraż czy udogodnienia. Niestety ten przyjemny etap kiedyś się kończy, a my stajemy przed wyzwaniem jakim jest znalezienie odpowiedniej oferty kredytu mieszkaniowego. Pojawia się wiele najróżniejszych parametrów, których zinterpretowanie może okazać się trudne. I tu z pomocą przychodzi porównywarka kredytów mieszkaniowych. Co to za narzędzie? Czy warto z niego korzystać? Odpowiadamy na te pytania!

Czym jest porównywarka kredytów mieszkaniowych?

Porównywarka kredytów mieszkaniowych to narzędzie, które zestawia ze sobą kredyty z różnych banków na podstawie wybranych kryteriów. Po podaniu najważniejszych informacji, takich jak wartość nieruchomości, czasu kredytowania oraz kwoty kredytu jaki chcielibyśmy uzyskać, otrzymamy listę ofert, które w największym stopniu będą odpowiadały naszym potrzebom. Wiele narzędzi, umożliwia również dodatkową selekcję kredytów pod kątem rodzaju rat, czy rodzaju kredytu. Przykładem może być tu porównywarka kredytów mieszkaniowych ze strony hipoteki.net.

porównywarka kredytów hipotecznych
Źródło: hipoteki.net

Porównywarka kredytów mieszkaniowych ze strony hipoteki.net to przejrzyste narzędzie, dzięki któremu po wpisaniu minimum informacji, otrzymamy kompleksowe zestawienie ofert, posortowanych od najbardziej do najmniej opłacalnych dla nas. Najważniejsze informacje dotyczące kredytu, jak oprocentowanie, marża i prowizja banku są wyszczególnione w taki sposób, aby łatwo i szybko można było je porównać z innymi ofertami. Dodatkowo za pomocą kilku klików można uzyskać szczegółowe parametry kredytu, dokonać jego symulacji lub nawiązać kontakt z przedstawicielem banku, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania.

Porównywarka jest dość uniwersalnym narzędziem, dzięki któremu możemy również znaleźć najatrakcyjniejsze oferty pożyczek, kredytów hipotecznych czy konsolidacji posiadanych kredytów.

Zalety porównywarki kredytów mieszkaniowych

Z całą pewnością zaletą porównywarek kredytów mieszkaniowych jest łatwość i wygoda użycia. Samodzielne analizowanie poszczególnych ofert ze wszystkich banków i późniejsze przygotowywanie zestawień, raczej nie brzmi zachęcająco. Korzystając z porównywarki można sobie tego zaoszczędzić. Najważniejsze informacje o kredycie, takie jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), całkowite koszty kredytu czy wysokość raty kredytu zostały już zebrane w jednym miejscu i przedstawione w przystępny sposób. A jeśli mamy jakiekolwiek dodatkowe pytania, z bankiem można się skontaktować bezpośrednio ze strony.

Niebagatelne znaczenie ma również ogromna oszczędność czasu przy korzystaniu z porównywarki. Nie ma konieczności wielogodzinnego wertowania regulaminów ofert bądź oczekiwania na doradcę kredytowego. Wystarczy tylko kilka kliknięć myszką i wszystkie kluczowe dla podjęcia decyzji informacje mamy już przed sobą.

Kolejną zaletą jest brak kosztów związanych z korzystaniem z porównywarek. W większości przypadków są one darmowe, tak jak np. porównywarka kredytów mieszkaniowych na hipoteki.net. Należy jednak zawsze uważać i zwrócić uwagę na zasady korzystania z narzędzia, aby nie paść ofiarą ukrytych opłat.

Wady porównywarek kredytów mieszkaniowych

Pomimo swoich zalet, większość porównywarek ma pewną wadę. Aby móc odpowiadać na potrzeby większej liczby użytkowników, porównywarka musi być jak najbardziej uniwersalnym narzędziem. A to wyklucza uwzględnienie wszystkich indywidualnych czynników, takich jak historia kredytowa czy sytuacja rodzinna, które wpływają na warunki kredytu.

Może się również zdarzyć, że nie wszystkie oferty będą aktualne. Banki, zmieniają ich warunki, np. poprzez zakończenie promocji, aby dopasować się do warunków na rynku. Chociaż w większości przypadków, porównywarki są aktualizowane tak często jak jest to możliwe, to czasami mogą nie nadążyć za zmianami.

Czy warto korzystać z porównywarek kredytów mieszkaniowych?

Jeśli podchodzi się do nich jako narzędzia mającego ułatwić nam zorientowanie się wśród ofert kredytów, to z całą pewnością można polecić ich korzystanie. Zaoszczędzą nasz czas i ograniczą nasz wysiłek do minimum. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczne warunki kredytu będą zależały od indywidualnych czynników, których nie jest w stanie uwzględnić nawet najbardziej rozbudowane narzędzia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.