Oprocentowanie kredytu- koszty kredytu

Oprocentowanie jest to cena kredytu m.in. od niego będzie zależało czy dostaniemy tani kredyt. Składa się ono z stopy referencyjnej, czyli oprocentowania, po którym banki pożyczają sobie pieniądze oraz marży banku. Marża ustalana jest indywidualnie przez dany bank i to ona decyduje o atrakcyjności danej oferty. Sprawdzając oferty kredytów możemy spotkać się z dwoma rodzajami oprocentowania nominalnym i rzeczywistym.

Rodzaje oprocentowania kredytów

Wyróżniamy dwa typy oprocentowania: nominalne i rzeczywiste. Różnica między nimi może sięgać nawet kilkunastu punktów procentowych. Oprocentowanie nominalne jest wartością pokazującą jedynie oprocentowanie kapitału kredytu albo pożyczki. Z kolei oprocentowanie rzeczywiste uwzględnia więcej elementów. Zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim musi on zawierać w sobie wszystkie koszty związane z udzieleniem i spłatą pożyczki. Czyli odsetki, które mają być zapłacone, prowizje czy składki na ubezpieczenie.

Marża banku

Bezpośrednio na wysokość marzy kredytobiorcy wpływają takie czynniki jak:

  • wysokość kredytu,
  • jego waluta,
  • okres kredytowania,
  • cel kredytu,
  • ewentualny wkład własny,
  • stałe dochody oraz umowa o pracę
  • wiarygodność i indywidualna sytuacja kredytobiorcy.

Marża jest istotna, gdyż jest ona jednym ze składników oprocentowania nakładanego na nasze zobowiązanie. Na jej wielkość może wpływać także fakt, czy jesteśmy Klientem danego banku czy instytucji finansowej. Należy pamiętać, że bank ustala inną marżę dla kredytów przeznaczonych na cele mieszkaniowe, inne dla kredytów konsolidacyjnych, a jeszcze inne dla pożyczek gotówkowych. Zasadniczo najniższa marża jest przy pożyczkach związanych z kupnem mieszkania. Obniżyć możemy ją dodatkową posiadając wkład własny. Powoduje on, że bank ponosi mniejsze ryzyko gdyż nie udziela finansowania na 100 procent wartości nieruchomości, tylko np. na 80 procent.

RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Szukając taniego kredytu możemy spotkać się również ze skrótem RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu, który ponosi każdy kredytobiorca. Poza oprocentowaniem uwzględnia ona prowizje, ubezpieczenia oraz inne opłaty bankowe spłacane w ratach miesięcznych. To dzięki temu wskaźnikowi możemy w szybki i i prosty sposób porównać atrakcyjność ofert kredytowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.