Kredyt walutowy czy złotówkowy?

zdecydować się na kredyt walutowy czy złorówkowy

Jeszcze kilka lat temu znaczna część kredytów była w obcej walucie. Teraz te czasy minęły i boimy się brać kredytów walutowych, zwłaszcza we frankach. Czy nadal opłaca się brać pożyczkę walutową? Otóż każda decyzja ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od momentu kiedy zawiera się zobowiązanie, jak i od indywidualnej sytuacji finansowej.

Dlaczego kredyt walutowy?

Zaletą kredytu walutowego w stosunku do złotówkowego jest niższe oprocentowanie, wynikające z oparcia na niepolskiej stopie bankowej, mniejszej o kilka punktów procentowych. Bank wypłaca kredyt w złotówkach, także w złotówkach kredyt spłacamy. W obu przypadkach stosowany jest bieżący kurs danej waluty. Największa wadą pożyczki w obcej walucie jest fakt, że jesteśmy podatni na zmiany kursu. Nie zawsze wiąże się to z naszym zyskiem o czym przekonało się wiele osób, które wzięło kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim. Dodatkowo, przy obliczaniu opłacalności, należy wziąć pod uwagę spread czyli różnicę między ceną kupna a sprzedaży. Jest to ważny koszt kredytu (od kilku do kilkunastu procent) nie zapisany w umowie. Od lipca 2009 roku istnieje możliwość spłaty kredytu w danej walucie, dzięki temu kredytobiorca uniezależnia się od spreadu.
Warto zauważyć, że na dłuższą metę koszty brania kredytów w różnych walutach powinny być – wobec coraz silniejszych międzynarodowych związków gospodarczych – dość zbliżone. W ostatnich latach zwłaszcza kurs złotówki do euro jest dość stabilny.

Dlaczego kredyt w złotówkach?

Podstawowa zasada zadłużania mówi, żeby pożyczać w walucie w jakiej się zarabia. Z tego względu kredyt w złotych wydaje się naturalnym wyborem. Niestety, pożyczanie w rodzimej walucie nie jest wolne od wad. Wyższe niż w innych krajach europejskich stopy procentowe wpływają na wysokość oprocentowania kredytów. Bezpośrednio przekłada się to na wyższy koszt kredytu w złotych. Pamiętajmy jednak, iż banki będą skłonne pożyczyć nam więcej w złotych niż np. w euro. W skrajnych przypadkach ta różnica może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.
Kredyt walutowy jest na pewno kredytem tańszym, ale niesie ze sobą dodatkowe ryzyko w postaci zmiany kursów walut. Jak widać wybór nie jest łatwy, a kredyty walutowe i złotówkowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dlatego bez względu na ostateczny wybór pamiętajmy, aby wybrać produkt najbardziej odpowiadający naszym obecnym potrzebom i możliwościom.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.