Kredyt obrotowy dla firm

Aktywni przedsiębiorcy potrzebują stałego dostępu do środków, by bez przeszkód realizować swoje cele biznesowe. Od utrzymania płynności finansowej może zależeć powodzenie przedsięwzięcia i utrzymanie się na rynku. Warto jednak zapoznać się z możliwościami, spośród których może wybierać przedsiębiorca.

Kredyt obrotowy – co to jest?

Kredyt obrotowy przeznaczony jest na finansowanie obecnych potrzeb działalności firmy np. zakup sprzętu, zakup towarów, oraz opłatę tych zobowiązań, które nie są przeterminowane. Kredyt obrotowy uznawany jest za kredyt krótkoterminowy (do 52 tygodni).
Wyróżniamy kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. W przypadku tego pierwszego przedsiębiorca ustala z bankiem limit kredytowy, z którego w razie potrzeby może skorzystać. Do wysokości tego limitu może zadłużyć się w rachunku bieżącym. Każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności zmniejsza bieżące saldo kredytowe. Zwykle umowa o taki limit jest podpisywana na rok i przedłużana w razie potrzeby na kolejny. Działa to podobnie jak limit na koncie klienta detalicznego.
Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym to rozwiązanie jednorazowe. Oznacza to, że w przypadku chwilowych problemów finansowych, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaciągnąć taki kredyt, podpisując umowę z bankiem. Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym może być także kredytem odnawialnym. Co ciekawe skorzystać mogą z niego również Klienci nie posiadający konta w danym banku.

Jaki jest koszt kredytu obrotowego?

Kredyt obrotowy to bardzo popularny produkt w wielu bankach, więc można wybierać spośród dużej ilości ofert. Jest to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne, a przecież wolimy tanie kredyty. Sytuacja może jednak nas zmusić do skorzystania z niego, a wtedy musimy liczyć się z oprocentowaniem od około 8 do kilkunastu procent w skali roku oraz prowizją na poziomie od 0,3% do nawet 5% sumy zobowiązania. Do tego może być opłata za rozpatrzenie wniosku oraz dodatkowe obciążenie związane z podwyższeniem limitu kredytowego lub z prowizją za niewykorzystane środki. Zwykle niezbędne może okazać się zabezpieczenie dopasowane do rodzaju prowadzonej działalności.
Rynek finansowy dysponuje rozwiązaniami pozwalającymi zminimalizować ryzyko finansowe. Kredyt obrotowy może być traktowany jako poduszka bezpieczeństwa. Korzystanie jednak z takich produktów wymaga jednak rozwagi.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.