Kredyt na samochód- jak szukać taniego?

Niewiele osób stać na kupno samochodu bez zaciągania kredytu. Możemy przy tym skorzystać ze zwykłej pożyczki lub specjalnego kredytu na samochód. Ostatni z nich należy do tak zwanych kredytów celowych i jego przeznaczenie jest ściśle określone. Kredytodawca może w tym wypadku zażądać potwierdzenia przeznaczenia kredytu lub przelać środki bezpośrednio do kontrahenta, a nie na konto kredytobiorcy. Kredyt celowy jest przeważnie bardziej opłacalny od zwykłych pożyczek czy kredytów gotówkowych, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu kredytu samochodowego?

Poświęcenie czasu na znalezienie najlepszej oferty zaowocuje sporymi oszczędnościami. Przy kredycie na samochód, tak samo jak przy innych zobowiązaniach powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Gdyż to ona, a nie oprocentowanie jest bardziej miarodajna. Zawiera większość kosztów kredytu, uwzględniając przy tym również oprocentowanie. Jeśli wysokość RRSO nie przekracza 10% w skali roku możemy uznać ofertę za korzystną. Powyżej tej wysokości często bardziej opłacalny staje się kredyt gotówkowy. Na koszty kredytu samochodowego znaczący wpływ ma także wiek pojazdu, jego wartość oraz długość okresu kredytowania.

Warunkiem stawianym przez wszystkie banki jest zawarcie ubezpieczenia autocasco. Cesja praw z polisy jest zabezpieczeniem dla instytucji w chwili braku spłaty zadłużenia. W ten sposób, gdy nasze auto zostanie doszczętnie zniszczone lub skradzione pieniądze z odszkodowania trafią na uregulowanie rat do instytucji finansowej. Jeżeli samochód ulegnie wypadkowi, bądź częściowemu zniszczeniu możemy wnioskować do banku, aby odszkodowanie zostało wpłacone na nasze konto. Dzięki temu uzyskamy środki na naprawę. Rzetelni klienci terminowo spłacający zobowiązanie z reguły mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie podania.

Kredytodawca w celu ochrony swoich interesów może wymagać zabezpieczenia w postaci zastawu rejestrowego. Wiąże się on z dokonywaniem wpisu do krajowego rejestru zastawów oraz umieszczeniem odpowiedniej informacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu w chwili niewypłacalności kredytobiorcy bank może dochodzić zaspokojenia z kredytowanego samochodu.

Inną formą zabezpieczenia jest przewłaszczenie. Stosując tę metodę bank staje się współwłaścicielem auta w 49%, a karta pojazdu trafia do depozytu. Uniemożliwia to sprzedaż i zmianę konstrukcji samochodu. Wypożyczenie karty kosztuje z reguły kilkadziesiąt złotych. Niektóre instytucje stosują przewłaszczenie warunkowe. Jest to zapis w umowie, zgodnie z którym w przypadku zalegania z dwoma kolejnymi ratami kredytu bank wchodzi w posiadanie 49% własności pojazdu.

Jeżeli bank nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia a RRSO jest na zachęcającym poziomie warto pomyśleć o takim kredycie.

Kredyt na auto używane czy nowe?

Kredyt samochodowy możemy zaciągnąć na zakup nowego, ale również i używanego auta. Jednak banki przeważnie określają maksymalny dopuszczalny wiek pojazdu w chwili zakończenia spłaty zobowiązania. Kredyty na auta używane najczęściej są wyżej oprocentowane o około 3 p.p.

Gdzie otrzymamy kredyt na samochód?

Wiele instytucji finansowych oferuje kredyt na samochód. Jest to bardzo popularny produkt. Warunki jego udzielania ustalane są w każdym banku, dlatego możemy spotkać się z ich dużym zróżnicowaniem. Kredyt na samochód otrzymamy w banku uniwersalnym, ale również w bankach powiązanym z koncernem motoryzacyjnym, jak między innymi Toyota Bank Polska, Volkswagen Bank Direct czy FCE Bank Polska. Skorzystanie z banku samochodowego oznacza przeważnie zmniejszenie formalności i ilości potrzebnych dokumentów, możemy też spodziewać się dodatkowych gratyfikacji w postaci na przykład darmowego pakietu ubezpieczeń. Jednak najczęściej to banki uniwersalne mają lepszą ofertę i niższe koszty. Najlepiej, jak w każdym innym przypadku poszukiwania zacząć od instytucji finansowej, w której posiadamy konto osobiste ze stałymi wpływami.

Zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu samochodowego, powinniśmy rozważyć inne możliwości. Być może po przeanalizowaniu warunków okaże się, że bardziej opłacalny będzie kredyt gotówkowy albo pożyczka. Opcji jest wiele. Dokładne czytanie ofert oraz dopytywanie o niejasności może uchronić nas przed niewłaściwym wyborem.

Więcej o kredytach samochodowych znajdziesz na Płacę Mniej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.