Kredyt hipoteczny z dopłatą MdM – krótki przewodnik

tani kredyt hipoteczny a mdm

Rozwiązanie, które miało zastąpić pierwszy, prorodzinny program Rodzina na Swoim nie od razu cieszyło się tak wielką popularnością. Pierwsze lata programu Mieszkanie dla Młodych to czas, w którym bacznie obserwowano potrzeby Polaków, by w nowelizacji ustawy dotrzeć z dopłatą do jak największej liczby ludzi.

Banki w MdM

Do sprawnego funkcjonowania rządowych dofinansowań potrzebna była ścisła współpraca Banku Gospodarstwa Krajowego z bankami. Ponieważ właśnie z dokumentami związanym z kredytem hipotecznym składany jest wniosek o wsparcie ze środków programu MdM. Jak podkreśla Mieszkanie dla Młodych – MdMprogram.com rządowy projekt został przyjęty przychylnie. Do współpracy przystąpiło czternaście największych instytucji finansowych w Polsce. Wśród nich możemy wymienić:

 • SGB-Bank SA
 • Bank Zachodni WBK
 • Raiffeisen Bank
 • Credit Agricole
 • BOŚ SA
 • BPS SA
 • BGŻ Sa
 • Millenium Bank
 • EuroBank
 • Deutsche Bank
 • PKO BP SA
 • Pekao SA
 • Alior Bank SA
 • Getin Noble Bank SA

Mimo, iż wszystkie te banki biorą udział w rządowym programie MdM, to nie znaczy, że mają jednakową ofertę. Ustawodawca nie narzuca, jakie warunki bank ma przedstawić potencjalnemu beneficjentowi. Dlatego każda możliwość jest inna. Marża czy prowizja kredytu hipotecznego leżą w gestii banku i zależą od jego indywidualnej polityki, dlatego po obliczeniu wysokości dopłaty w https://mdmprogram.com/kalkulator-mdm/ warto jeszcze poświęcić chwilę i przejść się po placówkach. Nie ma złotego środka, od zdolności kredytowej i wielu innych czynników zależy wysokość przyznanego kredytu. Jednak poświęcony czas może się opłacić, w końcu bierzemy zobowiązanie na kilkanaście lat, a niższa rata to ulga dla domowego budżetu.

Co musimy wiedzieć o kredycie hipotecznym MdM?

Ustawa nie precyzuje kosztów związanych z zobowiązaniem, jednak dokładnie wylicza, na jakich warunkach kredyt hipoteczny powinien być wzięty. Aby wniosek o Dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych było pozytywnie rozpatrzone, kredyt musi:

 • zostać zaciągnięty w PLN, nie ma możliwości zaciągnięcia pożyczki walutowej.
 • być zaciągnięty na okres nie krótszy jak 15 lat. Co więcej jeżeli kredytobiorca chciałby spłacić go przed upływem pierwszych pięciu lat, będzie zobowiązany do zwrotu odpowiedniej części dofinansowania.
 • nie przekroczyć progu 50% wkładu własnego.

O tym jak wielką popularnością cieszy się MdM świadczy zainteresowanie związane z https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2017/. Banki już na początku grudnia wychodziły z promocyjnym ofertami, by przekonać do siebie przyszłych kredytobiorców chcących skorzystać z drugiej puli środków przewidzianej na 2017 rok.

Kto może skorzystać z MdM

Dzięki zmianie ustawy, program został tak skonstruowany, aby maksymalnie ułatwić dostęp do finansowania potrzebującym, a jednoczenie uniemożliwić zakupy komercyjne. Dlatego dofinansowanie przysługuje młodym Polakom, do 35 roku życia – dla par brany pod uwagę jest wiek młodszej osoby. Na zakup pierwszej w życiu nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Jedynie udział ułamkowy w nieruchomości – niezapewniający warunków mieszkalnych, nie dyskwalifikuje z udziału w MdM. Maksymalna powierzchnia mieszkania wynosi 75 mkw, natomiast domu 100. Na dofinansowanie mogą liczyć małżeństwa, single i pary bez ślubu. Wysokość wsparcia zależy od liczby dzieci na utrzymaniu. Osoby bezdzietne otrzymają 10%, z jedną pociechą 15%, z dwójką 20% a trójka to już 30%!

Duże rodziny z trójką, lub większą ilością dzieci mogą wybrać sobie mieszkanie czy dom o dziesięć metrów większe niż pozostali. Do tego ustawodawca uznał, że ograniczenie nieposiadania nieruchomości w przeszłości w tym przypadku jest niewskazane. Powiększająca się rodzina potrzebuje większego lokum.

Program Mieszkanie dla Młodych pomógł już w zakupie ok 80 tys. mieszkań. W dalszym ciągu do rozdysponowania pozostaje okrągła suma – ok. jednego miliarda złotych. Jest o co rywalizować, bo dofinansowanie się opłaca. Tym bardziej, że jeszcze nie wiemy jak będzie wyglądało Mieszkanie Plus. Oba projekty mogłyby się uzupełniać, stwarzając kompleksowe, systemowe rozwiązania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.