Kredyt gotówkowy – na co uważać?

przedstawiamy najlepsze strony o kredytach

Kiedy brakuje nam pieniędzy, najczęściej decydujemy się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, gdyż jest on z reguły znacznie tańszy niż tzw. chwilówki. Instytucje finansowe zarzucają nas wręcz „atrakcyjnymi” ofertami, reklamując je w TV, gazetach i w swoich oddziałach. Jednak nie powinniśmy dawać wiary jedynie banerom reklamowym. Wybranie naprawdę korzystnego kredytu gotówkowego wymaga dokładnego zapoznania się z zapisami umowy. Jak zatem nie pogubić się w bankowych zapisach i wybrać mądrze? Sprawdź!

Opłaty przy kredycie gotówkowym

Niektóre banki już na etapie rozpatrywania wniosku, pobiorą od nas opłatę. Nie jest to popularne rozwiązanie, jednak czasami możemy się z nim spotkać. Kolejny, standardowy wydatek to prowizja. Jest wyrażona w procentach, jej wysokość może wahać się od 0 do nawet kilkudziesięciu procent. Coraz częściej pojawiają się reklamy kredytów gotówkowych bez prowizji, jednak warto przemyśleć ich atrakcyjność. Niekiedy bowiem instytucje finansowe w zamian za jej brak, zobowiązują klienta do korzystania z dodatkowych produktów lub podnoszą marżę. Dopiero gruntowne porównanie korzyści, pozwoli na podjęcie właściwej decyzji.

Najczęściej proponowanym produktem dodatkowym przy kredytach gotówkowych są ubezpieczenia. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku podpisania umowy ubezpieczenia, jest ono dobrowolne. Jednak, gdy nie zgodzimy się na skorzystanie z niego, możemy spotkać się z odmową udzielenia pożyczki.

Większość osób przy wyborze kredytu kieruje się tylko wysokością oprocentowania. Składa się na nie stawka referencyjna WIBOR oraz marża. Ostatnia z nich jest stała, dlatego warto zadbać, by była jak najniższa, co z kolei znacząco przełoży się na całkowity koszt kredytu. Jednak bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest RRSO, które oprócz oprocentowania uwzględnia także dodatkowe koszty kredytu. Im niższe, tym korzystniejsze dla klienta.

Promocje kredytów gotówkowych- czy warto?

Banki dla swoich klientów przygotowują wiele promocyjnych ofert. Jednak ich opłacalność zależna jest od warunków stawianych przez instytucje finansowe. Być może oprocentowanie będzie niższe pod warunkiem założenia ROR u kredytodawcy? Jeżeli tak, to należy sprawdzić, ile będzie nas kosztowało prowadzenie takiego rachunku i czy będzie tańsze niż skorzystanie ze standardowej oferty kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy- o tym warto pamiętać!

Dokładne przeanalizowanie oferty i przeczytanie umowy kredytowej może uchronić kredytobiorcę przed złym wyborem i poniesieniem znacznych kosztów. Jeżeli coś budzi nasze wątpliwości, powinniśmy dokładnie je sprawdzić, a przede wszystkim nie podejmować decyzji pod presją czasu. Takie postępowanie z reguły sprawia, iż wybieramy najdroższą opcję, nawet nie sprawdzając innych możliwości.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.