Kredyt dla zadłużonych – czy jest możliwy?

Sprawdzanie, czy kredyt dla zadłużonych jest możliwy

Opóźnienie lub brak spłaty chociaż jednego zobowiązania może skutkować wpisem do rejestru zadłużonych, takiego jak np. BIK. Dla banku taka informacja jest jednoznaczna z tym, że nie jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami. Na jakich zasadach bank udziela kredytu? Kim jest osoba zadłużona? Czy możliwy jest kredyt dla zadłużonych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Na jakich zasadach bank udziela kredytu?

Bank, zanim udzieli nam kredytu, zawsze zweryfikuje naszą zdolność oraz historię kredytową. Zdolność kredytowa to możliwość regulowania zobowiązań w terminach określonych w umowie. Natomiast przez historię kredytową należy rozumieć wszystkie informacje zgromadzone w bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej) dotyczące spłaty kredytów i pożyczek w ciągu 5 lat. 

Warto zaznaczyć, że na zdolność kredytową wpływa nasze źródło i wysokość dochodów, które pokazują, czy jesteśmy wstanie spłacić określone zobowiązane. Znaczenie ma również forma zatrudnienia – preferowaną umową wciąż jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Pamiętajmy, że posiadanie innych zobowiązań, takich jak kredyty, pożyczki, zakupy na raty, czy karta kredytowa, znacząco obniżają naszą zdolność kredytową. Jeżeli łączna suma zadłużenia jest zbyt wysoka, to może być ona przyczyną odrzucenia wniosku przez bank. 

Co zrobić jeżeli bank odrzucił nasz wniosek o kredyt? Możemy spróbować zwiększyć swoją zdolność kredytową – istnieje na to kilka sposobów. Dzięki zwiększeniu zdolności rośnie nasza szansa na otrzymanie kredytu na preferowanych przez nas warunkach, między innymi kwota zobowiązania, okres kredytowania, rodzaj rat.

Banki przy weryfikacji historii kredytowej sprawdzają bazę BIK. Informacje, które tam znajdują się mogą zadecydować o przyznaniu lub odmowie kredytu. Pamiętaj jednak, że wpisów w BIK nie można wyczyścić. Jedynym sprawdzonym sposobem jest odczekanie, aż one wygasną, co może potrwać nawet 5 lat. 

Aby otrzymać kredyt, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową, a także być wiarygodnym kredytobiorcą w oczach kredytodawcy. Oznacza to, że należy dokonywać terminowych i regularnych spłat poprzednich zobowiązań. Posiadanie chociaż jednego negatywnego wpisu w bazie BIK przekreśla naszą szansę na otrzymanie kredytu w banku.

Osoba zadłużona – definicja

Osobą zadłużoną może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, która zaciągnęła dług u swojego wierzyciela, np. banku czy instytucji pożyczkowej. Taka osoba może spłacać regularnie i terminowo zobowiązanie finansowe lub nie regulować go zgodnie z umową. 

Osobami zadłużonymi dla banków i firm pożyczkowych są osoby, które:

  • nie spłaciły zaciągniętego kredytu lub pożyczki,
  • nieterminowo spłacały zobowiązania,
  • widnieją w bazach, takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG InfoMonitor, ERIF, KRD (Krajowym Rejestrze Dłużników), Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych,
  • mają długi czynszowe lub telekomunikacyjne. 

Kredyt dla zadłużonych – możliwy?

Mając wpis w bazie, możemy mieć problem z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania na spłatę poprzednich długów, bieżące lub niespodziewane wydatki, remont mieszkania, a także zakup nowego sprzętu czy mebli. 

Czy w takim wypadku kredyt dla zadłużonych jest możliwy? Jeśli chodzi o banki, to kredyt dla zadłużonych jest praktycznie niemożliwy do uzyskania. Muszą one bowiem stosować się do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Zobowiązuje je ona do restrykcyjnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta. W związku z tym kredyt dla zadłużonych jest bardzo trudny do zaciągnięcia w banku. Można jednak wziąć pod uwagę sektor pozabankowy.

Należy zauważyć, że firmy pożyczkowe elastycznie podchodzą do dłużników. Kierują one swoją ofertę również do osób, które mają negatywne wpisy w BIK, BIG, ERIF i innych bazach, mają problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań, niską zdolność kredytową, a także zajęcia komornicze. Jednak wybierając takie produkty, musimy mieć na uwadzę, iż ich koszty są dużo wyższe od oferty banków. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie się z nią zapoznać.

Warto również rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w banku lub instytucji pożyczkowej. Jest on dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy nie radzimy sobie ze spłatą kilku zobowiązań. Tego typu kredyty polegają na tym, że łączą wszystkie poprzednie zobowiązania w jedno. Wygląda to tak, że bank spłaca nasz cały dług, a kredytobiorca zamiast kilku rat miesięcznie będzie płacić jedną. Rata ta prawdopodobnie będzie niższa ze względu, że okres kredytowania zostanie wydłużony. 

Jej wysokość będzie zależała od wielu czynników, takich jak oprocentowania, prowizji, ubezpieczenia, łącznej sumy zadłużenia oraz sytuacji kredytobiorcy. Dla przykładu, jeżeli będziemy mieć złą historię kredytową, to z pewnością koszty takiego kredytu będą dużo wyższe. 

Jeżeli bank nie udzieli nam kredytu konsolidacyjnego i w tym celu zwrócimy się do instytucji pożyczkowej, uważnie zapoznajmy się ze wszystkimi warunkami zobowiązania, żeby uniknąć jeszcze większych problemów finansowych.

Kredyt dla zadłużonych – podsumowanie

Kredyt dla zadłużonych w banku jest trudny do uzyskania, ze względu na to, iż ma on obowiązek szczegółowego zweryfikowania potencjalnego kredytobiorcy. Niestety, ale brak zdolności kredytowej przekreśla nasza szansę na otrzymanie kredytu z sektora bankowego. 

W takim przypadku należy rozważyć, zaciągniecie pożyczki lub chwilówki w firmie pożyczkowej. Pamiętajmy jednak, by decyzję o zaciągnięciu kolejnego zadłużenia podejmować rozsądnie, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Będąc zadłużonym warto też przemyśleć kredyt konsolidacyjny, który może pomóc nam wyjść z problemów finansowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.