Jak wybrać tani kredyt hipoteczny

jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Banki mają w swojej ofercie wiele kuszących na pierwszy rzut oka propozycji. Jak jednak wybrać naprawdę tani kredyt hipoteczny? Na co należy zwrócić uwagę?

Oprocentowanie i marża banku

Obecnie mamy dość niskie oprocentowanie i nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie w ciągu kilku następnych lat. Stąd ta wartość może robić na Was dość przyjemne wrażenie. Ponieważ jednak kredyt hipoteczny jest brany na lata, to koniecznie należy sprawdzić, jak bank rozwiązał problem zmienności oprocentowania.

Kiedy stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, wtedy kredytodawcy muszą szukać innych źródeł zarobku – często są nimi marże, czyli wszystkie opłaty związane z udzieleniem zobowiązania (przygotowawcze, administracyjne itp). Klienci powinni zatem zwracać uwagę nie tylko na roczne oprocentowanie kredytu, ale również na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Dodatkowe produkty

Tani kredyt jest często obarczony zastrzeżeniem, że kredytobiorca przez cały okres kredytowania musi mieć włączone dodatkowe usługi, na przykład kartę debetową. Tutaj powinno się zawsze pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe – czy za 20 lat dalej będzie nas stać na taką kartę? Czy w ogóle będziemy jej potrzebować? I jakie przewidziane są konsekwencje, jeśli zrezygnujemy z dodatkowego produktu.

Wysokość raty i czas spłaty

Jednym z elementów, na które klienci najczęściej zwracają uwagę, jest wysokość miesięcznych rat do spłaty. Tani kredyt w takim podejściu to taki, który nie obciąża naszego budżetu na co dzień. Niskie miesięczne zobowiązanie, to jednak dłuższy okres spłaty. A to oznacza, że nalicza się nam więcej odsetek. Całkowita kwota do zwrotu będzie więc wyższa, co nie jest to korzystne dla naszych finansów.

Wróćmy jeszcze na chwilę do oprocentowania kredytu. Im dłuższy okres spłaty, tym RRSO jest niższe. Wiele osób traktuje ten parametr jako najważniejszy, ale powinno się go zawsze rozpatrywać w połączeniu z łączną sumą do spłaty i porównywać do innych wariantów.

Ubezpieczenie

Takie zabezpieczenie kredytu jest już standardem, który w założeniu powinien chronić obie strony transakcji. I najczęściej tak jest, jeśli tylko przestaniemy brać klienta pod uwagę – zyskują banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Nie mamy tutaj innej możliwości, jak uważne przeczytanie polisy i zwrócić uwagę na wszelkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Szukajmy oferty, która zabezpieczy nas i naszych bliskich, a nie będzie tylko dodatkowym kosztem.

Tani kredyt na miarę możliwości

Dużym problemem wśród zadłużonych osób jest to, że przeliczyły się one w swoich możliwościach i potrzebach. Przez 20 lat wiele może się zmienić i warto uwzględnić biorąc kredyt ryzyko utraty pracy, choroby i innych zdarzeń losowych. Nie warto też kupować większego mieszkania niż potrzebujemy – nie dość, że będziemy mieli problem ze spłatą zobowiązania, to jeszcze z samym utrzymaniem lokalu.


  1. misia

    trzeba dbać o własną zdolność kredytową już od czasów studenckich najlpeiej. polecam to z całego serduszka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.