Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia?

Prawie każdy ma kredyt hipoteczne albo gotówkowy, kartę kredytową, limit na koncie, a do tego może jakąś chwilówkę. Pożyczki to bardzo kusząca perspektywa. Oznacza bowiem duży, choć jednorazowy, zastrzyk gotówki. Niestety, później przychodzi brutalna rzeczywistość objawiająca się koniecznością spłaty zobowiązania.
Pętla zadłużenia to pojęcie, które w ostatnich latach stało się jednym z kluczowych w strefie finansów. Prowadzenie budżetu domowego nie jest łatwe. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że tylko 40% Polaków oszczędza, a jedynie co dziesiąty robi to regularnie. Większość niezaplanowane wydatki finansuje właśnie kredytami. Pomiędzy kontrolą nad zadłużeniem, a zaciąganiem kolejnych zobowiązań jest cienka granica. Jej przekroczenie najczęściej kończy się pętlą zadłużenia, problemami ze spłatą długów, windykacją a w ostateczności wizytą komornika.

Co zrobić aby nie wpaść w pętlę zadłużenia?

Banki i firmy pożyczkowe proponują wiele tanich kredytów, które są łatwe do otrzymania. Sytuacja kiedy bierzemy pożyczkę na spłatę zobowiązań nazywamy pętlą zadłużenia. Zjawisko to jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych problemów finansowych.
Co zrobić kiedy czujemy, że sytuacja finansowa wymyka nam się spod kontroli?
1. Koniec z zaciąganiem kolejnych kredytów i pożyczek

Nawet w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie spłacić dotychczasowych zobowiązań lepiej jest skontaktować się z bankiem i poinformować o zaistniałej sytuacji, niż zaciągać kolejny dług. Jeżeli dotychczas spłacaliśmy raty regularnie mamy szansę na wakacje kredytowe lub karencję. Nie należy zamykać się w domu, tylko starać się rozwiązać problem. Bank poinformowany o naszych trudnościach przychylniej spojrzy na naszą prośbę. Pamiętajmy każdy dodatkowy produkt finansowy powoduję, iż wpadamy w pętlę finansową.

2. Ograniczamy wydatki

Nie jest to łatwe zadanie. Pierwsze co powinniśmy zrobić to zacząć planować budżet. Warto również zapisywać wydatki aby mieć nad nimi kontrolę. Po miesiącu przeanalizujmy sytuację. Dzięki tak prowadzonym zapiskom łatwiej będzie nam zacząć oszczędzać.

3. Zwiększamy dochód

Kiedy brakuje pieniędzy na miesięczne zobowiązania to sygnał, że czas pomyśleć o dodatkowej pracy. Dzięki takiemu działaniu można odłożyć niewielkie pieniądze na spłatę zaległych długów i zyskać spokój ducha.

Pamiętajmy, aby dokładnie analizować sytuację finansową przed zaciągnięciem kolejnego, nawet taniego kredytu. Zastanówmy się, czy potrzebujemy nowego telewizora i czy musimy jechać na wakacje na tropikalną wyspę. Pożyczajmy rozsądnie a unikniemy pętli zadłużenia i związanych z tym problemów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.