Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

Wiele osób ubiega się o kredyt, jednak nie każdy wnioskujący go otrzymuje. Czemu tak się dzieje? Najczęściej jest to wina zdolności kredytowej, czyli określenie prawdopodobieństwa, że klient spłaci zobowiązanie. Taka ocena zależy od wielu czynników i co ważne mamy na nią wpływ.

Zarobki

Jednym z najistotniejszych czynników, które mają wpływ na naszą zdolność kredytową, są nasze zarobki. To, ile zarabiamy i od jakiego czasu, pozwala określić czy będziemy mieli problemy ze spłatą rat. Tutaj znaczenie ma również rodzaj zatrudnienia. Banki niezbyt przychylnie patrzą na osoby bez stałego zatrudnienia, za to mile widziane są osoby pracujące na etat, najlepiej z umową na czas nieokreślony. Nie jest to oczywiście reguła: bank bada przede wszystkim wpływy na nasz rachunek osobisty – im są one wyższe i regularniejsze, tym lepiej.

Wydatki

Jeśli już jesteśmy przy koncie osobistym, to kredytodawca sprawdza również, ile miesięcznie wydajemy pieniędzy. Ocena polega tutaj na zbadaniu, czy pieniądze znikają z konta praktycznie po wypłacie (wiele wypłat na różne kwoty), czy jesteśmy raczej rezolutni w wydawaniu. Najlepiej gdy zawsze na koncie mamy jakieś zasoby i mamy skłonność do oszczędzania.

Wkład własny

Przy podejmowaniu decyzji o udzielenie kredytu hipotecznego dla banku bardzo ważne jest, jakim dysponujemy wkładem własnym. Są oczywiście pewne minima, ale jeśli mamy większe oszczędności, to kredytodawca patrzy na nas znacznie przychylniej.

Biuro Informacji Kredytowej

Dodatkowo banki sięgają do zgromadzonych o nas informacjach w BIK. Biuro to rejestruje wszystkie nasze zobowiązania (ich wielkość, liczbę rat, regularność spłat), a także zapytania skierowane do BIK i odmowy udzielenia nam kredytu. O raport biura na nasz temat możemy wystąpić sami – pozwoli to nam na rozeznanie się w naszej sytuacji. Często okazuje się, że naszą zdolność kredytową obniżają na przykład raty za sprzęt AGD, a możemy to zobowiązanie uregulować w całości przed wystąpieniem o tani kredyt hipoteczny.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zatrzymując się jeszcze przy BIK – warto samemu wystąpić o raport i poprawić niektóre parametry na przykład przez konsolidację zobowiązań. Mając raport możemy również skontaktować się z bankami i określić, czy spełniamy ich wymagania. Lepiej nie składać wniosku w ciemno, ponieważ każda odmowa banku obniża naszą zdolność kredytową.

Ogromne znaczenie ma kwota, o jaką wnioskujemy. Jej zredukowanie zawsze poprawia ocenę banku, podobnie się dzieje, gdy wydłużamy okres spłaty i obniżamy tym samym wysokość miesięcznej raty. Podobnie może zadziałać zmiana waluty, choć kredyty we frankach straciły na popularności.

Innym sposobem jest znalezienie współkredytobiorcy, który ma o lepszą sytuację finansową od nas. Wówczas zdolność kredytowa liczona jest na podstawie zarobków obu osób. Warto również wykazać, że w naszym gospodarstwie domowym są osoby o stałych zarobkach, na przykład babcia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.