Co to jest Instantor? Jak działa?

Aplikacja weryfikująca dane Instantor

Pożyczki online często kojarzą nam się z wymaganym przelewem w wysokości złotówki lub jednego grosza. Jednak istnieją takie rozwiązania, dzięki którym nie trzeba wykonywać przelewu i czekać aż zostanie on zaksięgowany. Co więcej, nie musimy martwić się, że nie posiadamy wystarczającej ilości środków na koncie. To wszystko zawdzięczamy aplikacjom, które zweryfikują nasze dane. W tym artykule dowiesz się, co to jest Instantor, jak on działa, czy jest bezpieczny, a także czy warto z niego korzystać.

Instantor – co to jest?

Aby skrócić czas oczekiwania na decyzję, a także ułatwić weryfikację danych, firmy pożyczkowe korzystają z tzw. aplikacji weryfikujących. 

Taką aplikacją jest Instantor, który w tym samym czasie może sprawdzić tożsamość i zdolność kredytową klienta. Jak wyżej pisaliśmy, jest on alternatywą dla weryfikacji tradycyjnym przelewem na kwotę złotówki lub jednego grosza. 

Aplikacja została wdrożona przez szwedzką firmę Instantor AB. Jej produkty dostępne są m.in. w Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Polsce, Czechach, Holandii, Estonii, Bułgarii, Danii, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Chile, Indonezji, Wietnamie, na Litwie i Łotwie. Na polskim rynku działa ona od 2014 roku i jest ona szczególnie popularna wśród instytucji pożyczkowych.

Instantor – jak działa?

Wnioskując o pożyczkę, wypełniamy formularz zgłoszeniowy, uzupełniając go naszymi danymi osobowymi. Na jego końcu należy potwierdzić, że wszystkie dane są prawdziwe. Jak tego dokonać? Dostępnych jest kilka metod ich potwierdzenia, np. tradycyjny przelew lub aplikacja m.in. Instantor. Najszybszą metodą jest jednak aplikacja – dzięki niej, pożyczkodawca w ciągu paru minut przyjmie lub odrzuci wniosek o pożyczkę.

By skorzystać z Instantora, należy przejść do narzędzia i podać tam dane logowania naszego konta bankowego (login i hasło). W następnym kroku, po udzieleniu niezbędnych zgód, aplikacja automatycznie pobierze historię operacji pożyczkobiorcy z ostatnich dwunastu miesięcy, a później ją przeanalizuje. Działa to na zasadzie tzw. screen scraping, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zeskrobywanie ekranu”. 

Podczas oceny, Instantor bierze pod uwagę najważniejsze dane, takie jak zapłata rachunków i zobowiązań, wydatki związane z konsumpcją, a także wpływy z tytułu wynagrodzenia. Ponadto określa on źródło naszych dochodów (umowa zlecenie, umowa o pracę lub umowa o dzieło) oraz czy są to stałe bądź nieregularne dochody. 

Na podstawie weryfikacji historii transakcji rachunku bankowego pożyczkobiorcy tworzony jest raport. Może on zawierać różne informacje, np. walutę dokonywanych rozliczeń, ilość miesięcy, ilość wszystkich transakcji, średnia liczba transakcji w ciągu miesiąca, średnia wartość miesięcznych wpływów i wydatków, roczne ich zestawienie, informacje dotyczące stałych zobowiązań.

Warto podkreślić, że Instantor jest aplikacją w pełni zautomatyzowaną, co oznacza, iż cała procedura odbywa się bez ingerencji człowieka. Wobec tego żadna osoba trzecia nie ma wglądu do danych osobowych pożyczkobiorcy, a także jego historii transakcji rachunku.

Instantor – kto może skorzystać? 

Zanim, zaciągając pożyczkę, zdecydujemy się na weryfikację za pomocą Instantora, sprawdźmy czy posiadając konto w danym banku, możemy z niego korzystać. 

Aplikacja jest obsługiwana m.in. przez Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BOŚ, Millenium, Bank Pocztowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Toyota Bank, Bank Pekao, mBank, PKO Bank Polski. Zwróćmy jednak uwagę by rachunek użyty do weryfikacji był wyłączną własnością klienta. Tylko wtedy cały proces przebiegnie pomyślnie. 

Pamiętajmy też, że nie wszyscy pożyczkodawcy wprowadzili taką formę potwierdzenia tożsamości. Firmy pożyczkowe dokonujące weryfikacji danych za pomocą Instanora to np. Lendon, Wandoo, Extraportfel, Zaplo, Solven, Ferratum, ExtraPortfel, Polopożyczka, Credilo.

Instantor – czy jest bezpieczny?

Logowanie się za pomocą zewnętrznych aplikacji do naszego konta bankowego może budzić wiele obaw. Należy podkreślić, że Instantor jest bezpieczny, ponieważ dane przekazywane przez niego są zabezpieczone szyfrowaniem SSL (protokół bezpieczeństwa) oraz nie są przechowywane. Zatem nasze dane do logowania i dane osobiste nie zostaną nigdzie zapisane. Co więcej, aplikacja nie ma możliwości wykonywania żadnych transakcji oraz modyfikowania jakichkolwiek danych pożyczkobiorcy. Ma ona wyłącznie na celu ocenę naszej historii finansowej, czyli porównanie i przeanalizowanie danych

Dla zwiększenia bezpieczeństwa powinniśmy korzystać tylko z produktów takich firm, które znajdujących się w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

Instantor – warto?

Instantor to nowoczesny system, który zapewnia natychmiastową weryfikację danych. Ponadto ułatwia i przyspiesza wszystkie formalności związane z zaciągnięciem pożyczki. Warto zaznaczyć, że nie musimy mieć żadnych środków na koncie, a korzystanie z tej aplikacji jest darmowe. Jeżeli mamy różne obawy związane z podaniem loginu i hasła do konta bankowego, pamiętajmy, że narzędzie to korzysta m.in. z protokołu bezpieczeństwa SSL. Bez względu na to, zawsze zachowujmy szczególną ostrożność, podając dane wrażliwe, aby uniknąć ryzyka ich kradzieży.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.